آموزش حذف کامل افزونه وردپرس و اطلاعات آن از دیتابیس

آیا می دانستید که وقتی یک افزونه را فقط از داشبورد وردپرس خود حذف می کنید، آن افزونه هنوز هم به طور کانل حذف نشده است؟! در واقع اگر فقط به همین مرحله از پاک کردن یک افزونه بسنده کنید، فقط فایل اصلی آن افزونه را پاک کرده اید و هنوز فایل ها و کدهایی هستند که در گوشه ای از فایل های سایت پنهان شده اند و می توانند برای عملکرد سایت مشکل آفرین باشند. پس در این آموزش همراه ما باشید تا آموزش حذف کامل افزونه وردپرس را در 4 مرحله با هم ببینیم.

چرا باید افزونه ها را به طور کامل از سایت حذف کنیم؟

قبل از آن که به آموزش حذف کامل افزونه وردپرس بپردازیم، بهتر است نگاهی به اهمیت این موضوع بیندازیم. اول از همه این نکته را همیشه در ذهن داشته باشید که افزونه های بلااستفاده در سایت باید حذف شوند. چرا که در غیر این صورت فقط فضایی از حافظه سرور را به خود اختصاص می دهند. هر چند که اکثر افزونه ها بهینه و سبُک هستند، اما باز هم می توانند به اندازه خود سایت را سنگین را کنند.

اما چرا پاک کردن افزونه از داشبورد وردپرس کافی نیست؟ همانطور که می دانید وقتی یک افزونه را نصب می کنید، یک پوشه حاوی فایل های آن افزونه، به پوشه “Plugins” سایت اضافه می شوند. حالا وقتی یک افزونه را از داشبورد وردپرس حذف می کنید، این پوشه اصلی پاک می شود. اما نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که بسیاری از افزونه ها، بعضی از فایل ها و کدهای خود را بیرون از این پوشه اصلی ذخیره می کنند! بنابراین اقدامات دیگری نیز لازم اند تا مطمئن شویم که هر چیز اضافه ای که مربوط به این افزونه پاک شده است از سایت حذف شده است.

شاید این کدها و فایل های اضافه به تنهایی حجم چندانی نداشته باشند. اما همین فایل های کوچک هم می توانند فضای سرور را (هر چند اندک) اشغال کنند. همین امر موجب می شود که سرعت لود شدن سایت کم شود. به علاوه وقتی می خواهید از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، این فرآیند بک آپ گیری نیز بیشتر طول خواهد کشید. پس چرا در 4 مرحله راحت افزونه های اضافه را به طور کامل از سایت حذف نکنیم تا بتوانیم از تمام فضای سرور استفاده مفیدی داشته باشیم؟

آموزش حذف کامل افزونه وردپرس

و اما می رسیم به بخش اصلی این مطلب، یعنی آموزش حذف کامل افزونه وردپرس. برای این که افزونه را طوری پاک کنید که مطمئن شوید هیچ فایل و کدی از آن باقی نمانده، 4 مرحله زیر را طی کنید. این مراحل عبارت اند از:

  • پاک کردن افزونه از داشبورد وردپرس
  • پاکسازی هاست
  • پاک کردن شورت کدهای اضافه افزونه از سایت
  • پاکسازی دیتابیس

مرحله اول: پاک کردن افزونه از داشبورد وردپرس

اولین بخش از آموزش حذف کامل افزونه وردپرس، همان مرحله ای است که احتمالاً با آن آشنا هستید. اما در این قسمت این مرحله را به طور کامل مرور می کنیم.

وارد داشبورد رودپرس شوید. سپس منوی “افزونه ها” را انتخاب کنید. در این صفحه افزونه ای که می خواهید آن را حذف کنید را پیدا کرده و اگر هنوز فعال است، روی گزینه “غیر فعال کردن” آن کلیک کنید.

سپس گزینه “پاک کردن” را انتخاب کنید. با این کار یک پنجره کوچک بالای صفحه باز می شود که می پرسد آیا از حذف این افزونه مطمئن اید؟ روی Ok کلیک کنید.

حالا فایل اصلی افزونه از فایل های سایت حذف شده است. هر چند که این افزونه دیگر در داشبورد وردپرس وجود ندارد؛ اما هنوز رد پای آن در پایگاه داده و هاست موجود است. پس مرحله های بعدی را نیز دنبال کنید، تا از حذف شدن کامل این افزونه مطمئن شوید.

مرحله دوم: حذف فایل های اضافه افزونه از هاست

در این مرحله می خواهیم به سراغ فایل هایی برویم که احتمالاً بیرون از فایل اصلی افزونه ذخیره شده اند و هنوز پاک نشده اند. برای این کار باید از سرویس گیرنده FTP استفاده کنید. پس با FTP به سرور خود متصل شوید. بعضی از افزونه ها، (به خصوص افزونه های بک آپ گیری، گالری و اسلایدر) معمولاً بعضی از فایل های خود را در پوشه “WP/Content” ذخیره می کنند. پس به مسیر <public-html wp-contents> plugins بروید.

سپس در این پوشه به دنبال نام افزونه پاک شده بگردید. سپس روی نام افزونه راست کلیک کرده و “Delete” را انتخاب کنید.

نکته: اگر از سایت خود بک آپ ندارید، بهتر است قبل از پاک کردن هر فایلی، از سایت خود یک نسخه پشتیبان بگیرید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

مرحله سوم: حذف شورت کدهای اضافه افزونه

بسیاری از افزونه ها از شورت کدها برای اضافه کردن جزئیات به صفحات و پست ها استفاده می کنند. حالا نکته اینجاست که وقتی این قبیل افزونه ها را حذف می کنید، شورت کدهای آنها همچنان در سایت باقی می مانند. این شورت کدها معمولاً به صورت متن داخل براکت (یعنی به صورت خود شورت کد) به کاربران نمایش داده می شوند و ظاهر بدی برای سایت می سازند.

برای پاک کردن این شورت کدها 2 راه دارید. یکی این که از افزونه مختص این کار استفاده کنید. دوم این که تکه کدی را به فایل های سایت اضافه کرده و به صورت دستی این شورت کدها را پنهان کنید.

پاک کردن شورت کدهای اضافه به کمک افزونه:

خوشبختانه برای پاک کردن شورت کدهای اضافه افزونه های پاک شده افزونه هایی طراحی شده اند. بنابراین می توانید از افزونه ای مثل “Remove Orphan Shortcodes” برای این منظور استفاده کنید. وقتی این افزونه را نصب می کنید، شورت کدهای غیر فعال به طور خودکار از محتوای سایت حذف می شوند.

پنهان کردن شورت کدها با استفاده از کد:

در این روش می توانید تکه کدی را به فایل های سایت خود اضافه کنید تا این شورت کدهای اضافه را پنهان (و نه حذف) شود. برای این کار در فایل های اصلی سایت خود به فایل “functions.php” بروید. سپس تکه کد زیر را به این فایل اضافه کنید:

1// Remove shortcode
1add_shortcode( ‘name_of_shortcode’, ‘__return_false’ );

دقت کنید که باید به جای بخش “name-of-shortcode” شورت کد افزونه را بنویسید. ضمناً اگر بعداً تصمیم گرفتید که همین افزونه را مجدداً به سایت اضافه کنید، این خط کد را حذف کنید. چرا که تا زمانی که این شورت کد در فایل های سایت باشد، شورت کد افزونه کارنمی کند.

مرحله چهارم: پاک کردن جداول افزونه از دیتابیس

کار دیگری که بسیاری از افزونه ها انجام می دهند این است که جداولی را در پایگاه داده می سازند. این جداول حجم بک آپ سایت را افزایش می دهند و باعث کُند شدن سرعت سایت نیز می شوند. از طرفی طبیعتاً وقتی افزونه را حذف می کنید، نیازی به این جداول نیز نخواهید داشت. بنابراین در مرحله آخر از آموزش حذف کامل افزونه وردپرس، باید این اطلاعات اضافه را از دیتابیس پاک کنیم.

برای حذف این فایل ها نیز مثل مرحله قبلی دو روش دارید. یا می توانید از افزونه های مختص این کار استفاده کنید و یا آنها را به صورت دستی از phpMyAdmin حذف کنید. در ادامه با این دو روش بیشتر آشنا می شویم.

پاک کردن جداول اضافه در دیتابیس به کمک افزونه:

اگر ترجیح می دهید برای این کار از افزونه استفاده کنید، افزونه ” بهینه سازی پیشرفته دیتابیس” گزینه قدرتمندی است. این افزونه پایگاه داده را اسکن می کند و به طور خودکار جداول بلااستفاده ای که از افزونه های حذف شده باقی مانده اند را حذف می کند. همچنین می توانید خودتان جداول Orphan یا بلااستفاده را مشاهده و مدیریت کنید. لازم به ذکر است که می توانید نسخه اورجینال و استاندارد “افزونه بهینه سازی پیشرفته دیتابیس” را از مارکت ژاکت تهیه فرمایید.

پاک کردن جداول اضافه در دیتابیس به صورت دستی:

ابتدا باید اشاره کنیم که اگر تجربه و دانشی در ویرایش پایگاه داده ندارید، بهتر است این روش را انتخاب نکنید. اما در غیر این صورت وارد cPanel شوید. سپس در قسمت “Database” روی phpMyAdmin کلیک کنید. پایگاه داده سایت مورد نظر را پیدا کرده و جداول اضافه افزونه پاک شده را پیدا کنید. در انتهای صفحه گزینه ” with selected” را مشاهده می کنید. استاتوس یا وضعیت این گزینه را به “Drop” تغییر دهید. با این کار یک پیام پاپ آپی نمایش داده می شود. برای حذف کردن جداول غیر ضروری، در این پنجره روی “Yes” کلیک کنید.

نکته: اگر از روش حذف دستی برای پاک کردن جداول اضافه از پایگاه داده استفاده می کنید، مراقب باشید که سایر جداول را پاک نکنید. ضمناً قبل از انجام این مرحله نیز یک نسخه پشتیبان از سایت خود تهیه کنید تا اگر احیاناً اطلاعات اشتباهی را از دیتابیس حذف کردید، بتوانید به راحتی سایت را بازگردانید.

کلام آخر

حذف افزونه ها از طریق داشبورد وردپرس بسیار راحت است. اما در این مطلب آموزش حذف کامل افزونه وردپرس در 4 مرحله را خدمت شما همراهان گرامی ارائه دادیم. بنابراین از این به بعد اما اگر می خواهید از سلامت سایت خود مطمئن باشید، باید هر بار که افزونه ای را پاک می کنید، 4 مرحله بالا را طی کنید تا از پاک شدن همه فایل ها و کدهای اضافه آن افزونه اطمینان خاطر داشته باشید.

در پایان هدف از این مقاله این بود که با حذف درست پلاگین ها سایت خود را در بلند مدت سنگین نکنید تا پرفورمنس سایت پایین نیاید اگر تا به امروز پلاگین های زیادی نصب و حذف کردید ایرادی ندارد کافیست شما برای بهینه سازی سایتتان، در ژاکت سرویس پروژه بهینه سازی سرعت سایت را برون سپاری کنید.

نویسنده مطلب: ژاکت سرویس | پلتفرمی برای استخدام فریلنسرهای ماهر

منبع مطلب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.