ساخت جدول جدید در دیتابیس وردپرس یا استفاده از جدول وردپرس؟

چند وقت قبل یه پروژه داشتم که کارفرما میخواست پلاگینی براش بنویسم. خب طبق معمول پلاگین نیازمند ذخیره اطلاعات بود. طبق درخواست کارفرما جدول جدیدی توی دیتابیس وردپرس ساخته شد و اطلاعات وارد این جدول شد. در حالی که تقریبا همیشه از options و متا ها استفاده میکردم. برام این سوال پیش اومد که چرا کارفرما بخواد جدول جدید توی دیتابیسش ساخته بشه؟ چه تاثیری داره؟ امنیتش چطور میشه؟ اختلالی پیش نمیاد؟ و کلی سوال دیگه…

چرا باید جدول جدید ساخته بشه؟

نتیجه تست‌هایی که انجام دادم اینجور شد که سرعت دریافت اطلاعات از جدولی که ساختیم بالاتر بود. البته انتظار اینو هم داشتم. چون جدول‌های wp_options و متاها به اندازه کافی شلوغ هست. البته سرعت به قدری نبود که حتی به چشم بیاد و با اختلاف خیلی خیلی اندک بود.

کدنویسیش چطور هست؟

وردپرس برای کار با دیتابیس از یه کلاس استفاده میکنه به نام wpdb این کلاس کلی متد و تابع داره که نوشتن دستورات SQL رو خیلی راحت میکنه. حالا چه برای گرفتن اطلاعات چه برای ثبت و آپدیت اطلاعات.

هر جدول وردپرس یه پیشوند(prefix) داره. همونطور که احتمالا میدونید این پیشوند رو موقع نصب وردپرس مشخص میکنیم.

ثابت prefix ثابتی هست که این پیشوند توش ذخیره میشه و هر جا لازم بود میتونید ازش استفاده کنید.

123<?php
global $wpdb;
$wpdb->prefix;

برای آشنایی کامل با کلاس wpdb بهتره که مقالاتی که دربارش هست و داکیومنت خودش رو بخونید. داکیومنت wpdb

ساخت یک مجموعه کد که حالت CRUD(Create, Read, Update, Delete) رو ایجاد کنه کمی زمانبر هست. حتی شاید لازم داشته باشید که بر اساس شرایطی که اونموقع توش هستید یکی از این حالت‌ها رو دستکاری کنید. یعنی هربار باید متغییری، شرایط ویژه‌ای یا هر چیز دیگه ای به این سیستمتون اضافه کنید. اینکار هم باعث میشه کد پیچیده بشه، هم حوصله سر بره هم ممکنه باعث ایجاد باگ بشه.

چون نمیخوام گوگل مطلب سایتم یا این مطلب رو به عنوان کپی در نظر بگیره و تاثیر منفی داشته باشه لطفا ادامش رو از سایتم بخونید.

…ممنون که درک میکنید… 🙂

نویسنده مطلب: محمدجعفر خواجه

منبع مطلب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.